budapeszt
Węgry

Budapeszt – Parlament od środka

Nad tematem pierwszego postu o Budapeszcie nie musiałam długo się zastanawiać. Chyba domyślacie się o czym będzie mowa… oczywiście o najbardziej rozpoznawalnej budowli stolicy Węgier jaką jest Parlament.

Budapeszt - Parlament

Budynek Parlamentu jest zlokalizowany na brzegu Dunaju, pomiędzy dwoma mostami – Mostem Łańcuchowym i Mostem Małgorzaty. Widoczny jest praktycznie z każdego miejsca w Budapeszcie, nie tylko ze względu na górzyste położenie tego miasta, ale także na swoją wysokość.

Budapeszt - Parlament

Jest najwyższym budynkiem w Budapeszcie wraz z Katedrą św. Stefana. Obydwie budowle liczą 96 metrów, przy czym 96 jest liczba symboliczną, gdyż odnosi się do 896 r. – daty rozpoczęcia tworzenia państwa węgierskiego.

Budapeszt - Parlament

Budynek Parlamentu zbudowany jest  z jasnego wapienia i składa się 365 gotyckich wieżyczek, a jego fasadę zdobią figury postaci związanych z historią Węgier. Warto tu przyjść nie tylko w ciągu dnia ale również i w nocy, kiedy jest przepięknie oświetlony.

Budapeszt - Parlament

Budapeszt - Parlament

A zatem jak wygląda wnętrze Parlamentu? Czy jest równie imponujące?

Budapeszt - Parlament

Zwiedzanie możliwe jest tylko ze zorganizowaną wycieczką. Trasa wycieczki prowadzi przez bogato zdobione, najważniejsze pomieszczenia budynku. Wnętrze zdobią marmurowe schody oraz bogato dekorowane sufity. Całość robi niesamowite wrażenie, szczególnie biorąc pod uwagę ilość pozłacanych elementów. Podobno do dekoracji użyto 40 kg 22-23-karatowego złota.

Budapeszt - Parlament

Pierwszym punktem jest Główna Klatka Schodowa.  Nie dajcie się zwieść się nazwie tego pomieszczenia, która powinna wskazywać na raczej prosty wystrój. W rzeczywistości jest to ogromna sala, oślepiająca ilością złota, bogatą ornamentyką oraz oryginalnymi witrażami. Całość wykonana jest z węgierskich materiałów, z wyjątkiem 8 ogromnych, granitowych kolumn będących prezentem od Króla Szwecji. Obecnie, główne wejście do Parlamentu prowadzące przez  „klatkę schodową” wykorzystywane jest tylko podczas ważnych uroczystości.

Budapeszt - Parlament

Reprezentacyjne wejście do Parlamentu prowadzi czerwonym dywanem do głównego pomieszczenia – sali znajdującej się tuż pod charakterystyczną kopułą (tzw. Dome Hall). W centralnym punkcie pomieszczenia znajduje się Korona św. Stefana – insygnium koronacyjne dawnych królów węgierskich. Ze względu na swoją burzliwą historię jest strzeżona przed dwóch strażników, a dodatkowo w pomieszczeniu zabronione jest robienie zdjęć. 

Budapeszt - Parlament

Kolejnym i ostatnim punktem zwiedzania jest Sala Posiedzeń.  Zastosowano tutaj pierwszy w Europie system centralnego ogrzewania oraz klimatyzacji. Tuz pod podłogą Sali Posiedzeń rozciąga się specjalna instalacja, złożona z systemu rur, którymi płynie woda. W lato  w celu schłodzenia budynku, używano wodę z pobliskiej fontanny, a po jej likwidacji zastosowano chłodzenie bryłami lodu.  Analogicznie w zimę, instalacja była zasilana gorącą wodą, która była podgrzewana w pobliskim budynku.

Budapeszt - Parlament

Ciekawostką są także popielniczki wystawione na korytarzu przed salą plenarną. Każda przegródka popielniczki posiadała numer, tak aby obradujący mogli wrócić do wypalenia zostawionego uprzednio cygara.

Budapeszt - Parlament

Info praktyczne:

Bilety można kupić w kasie, jednak aby uniknąć kolejek, lepiej zrobić to przez internet. Koszt biletu normalnego dla obywateli Unii Europejskiej wynosi 2200 HUF (dane na 2016 r.). Wycieczki trwają około 45 minut i prowadzone są po angielsku, rosyjsku, francusku i w wielu innych językach, niestety za wyjątkiem polskiego. Dodatkowe informacje znajdziecie tutaj

Budapeszt - Parlament

Budapeszt - Parlament

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!