santander
Europa,  Hiszpania

Hiszpania – Santander, zakochasz się bankowo!

Hiszpania to popularny wakacyjny kierunek, zachęcający słoneczną pogodą, zabytkami oraz cudownymi plażami. Jednak po co czekać do wakacji, kiedy można się tam wybrać na ferie zimowe?  Kiedy w grudniu, na moją skrzynkę mailową przyszło potwierdzenie rezerwacji lotu do Santander, dopiero dotarło do mnie co tak właściwie zrobiłam.
Co prawda przelot w dwie strony kosztował niecałe 80 zł, to jednak pomysł na wycieczkę w połowie lutego był kompletnie pozbawiony logiki.

Hiszpania - Santander

Malowniczo położony nad Zatoką Baskijską Santander – stolica Kantabrii charakteryzuje się chłodniejszym klimatem oraz większą ilością dni deszczowych w porównaniu do południa Hiszpanii. Z tego też powodu nie jest popularnym turystycznie miejscem i kojarzy się głównie z siedzibą znanego banku, a nie z plażami.

Hiszpania - Santander

Jak się później okazało, pozorne wady tego miejsca okazały się jego zaletą. Dzięki dużym opadom, Santander jest niesamowicie zielonym miastem, a mała ilość turystów sprawia, że można w nim wypocząć oraz przyjrzeć się bliżej lokalnemu życiu.

Hiszpania - Santander

Centrum Santander jest bardzo nowoczesne i nie przypomina typowych hiszpańskich miast. Duża część zabytkowej starówki spłonęła w trakcie 2-dniowego pożaru w 1941 r. Władze wdrożyły system inteligentnego zarządzania miastem. Ruch uliczny, gospodarka odpadami, oświetlenie czy nawodnienie roślinności są sterowane automatycznie za pomocą czujników. Nowoczesny wygląd miasta zrobił na mnie wrażenie, natomiast prawdziwym zaskoczeniem były ruchome schody prowadzące do punktu widokowego kolejki del Río de la Pila. Przyznam, że czegoś takiego nie spotkałam nawet w USA, choć Amerykanie powszechnie stosują rozwiązania ułatwiające życie.

Hiszpania - Santander

Natomiast na szczycie znajduje się punkt widokowy – Mirador de la Pila, z którego można podziwiać piękną panoramę zatoki z górami w tle.

Hiszpania - Santander

Na pierwszy rzut oka, Santander poprzez swoją nowoczesność i uporządkowanie wydaje się pozbawiony specyficznego hiszpańskiego charakteru. Pierwszym budynkiem, który widzi każdy przyjezdny z lotniska jest nowoczesne Centro Botin – galeria sztuki wybudowana w 2017 r. Jej budowa została sfinansowana przez fundację należącą do rodziny Botin – właścicieli banku Santander. Budynek swoim kształtem oraz unikalną architekturą zdecydowanie dominuje wygląd promenady.

Hiszpania - Santander

Centrum Botin sąsiaduje z Jardines Paseo de Pered, ogrodami stanowiącymi ulubione miejsce odpoczynku mieszkańców Santader. Obok Centro Botin znajduje się Monumento a Los Raqueros – pomnik nurkujących chłopców.

Hiszpania - Santander

Główne atrakcje Santader znajdują się dalej od centrum. Promenada przy centro Botin prowadzi do przepięknego pałacu znajdującego się na Penisula de la Magdalena. Po drodze, mija się niewielkie zoo, gdzie można zobaczyć foki i pingwiny.

Hiszpania - Santander

Rezydencja królewska, znajduje się na wysokim klifie, z którego roztacza się niesamowity widok na okolicę.

Hiszpania - Santander

Hiszpania - Santander

Wycieczkę najlepiej kontynuować aż do Faro Cabo Mayor. Trasa piesza do latarni morskiej liczy prawie 5 km, a po drodze mija się najpiękniejsze plaże Santander. Najpopularniejszą jest zdecydowanie Playa de el Sardinero, która właściwie składa się z dwóch plaż, przedzielonych skałą.

Hiszpania - Santander

W tej części miasta znajduje się też najbardziej luksusowa dzielnica z przepięknymi willami i hotelami oraz eleganckimi butikami. Wzdłuż plaży znajduje się bulwar, z którego widać Penisula de la Magdalena, a po drugiej stronie Cabo Mayor.

Hiszpania - Santander

Najlepsza trasa do Faro Cabo Mayor biegnie wzdłuż wybrzeża. Z wysokiego klifu roztacza się przepiękny widok na “poszarpane” wybrzeże.

Hiszpania - Santander

Hiszpania - Santander

Droga do latarni prowadzi przez moim zdaniem najpiękniejszą, ukrytą pomiędzy dwoma klifami plażę – Playa de Mataleñas.

Hiszpania - Santander

Wycieczka kończy się na latarni morskiej Faro Cabo Mayor zbudowanej w 1833 r.

Hiszpania - Santander

Hiszpania - Santander

Kantabria słynie również z doskonałego jedzenia, a najpopularniejszą przekąską są tutaj tzw. pinchos. Słowo pincho oznacza po hiszpańsku wykałaczkę i jest używane dla określenia małych kanapeczek podawanych z rozmaitymi lokalnymi dodatkami.  W menu nie brakuje tutaj również popularnych w całej Hiszpanii rabas – smażonych kalmarów, croquetas, patatas bravas czy ensalada rusa. Natomiast na kawę, obowiązkowo należy odwiedzić kultową Café de Pombo, znajdującą się przy kameralnym Plaza Pombo.

Hiszpania - Santander

Najlepszym miejscem na spędzenie wieczoru przy lampce wina jest Mercado del Este.

Hiszpania - Santander

Dojazd z lotniska:

Z lotniska Seve Ballestros do dworca autobusowego w Santander, co pół godziny kursuje autobus. Przejazd trwa zaledwie 10 minut i kosztuje 3€.

Hiszpania - Santander

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!