Kuchnia rosyjska – co i gdzie zjeść w Moskwie?
Kuchnia rosyjska składa się z wielu zróżnicowanych dań jak Rosja długa i szeroka. Duża ilość narodowości zamieszkująca tereny zarówno dawnego Związku Radzieckiego, jak i obecnej Rosji, wniosła swój wkład do kulinarnej tradycji tego kraju. Kuchnia rosyjska ukształtowała się pod wpływem tradycji europejskich, kaukaskich, syberyjskich, czy azjatyckich.
Dlatego w tradycyjnym zbiorze przepisów możemy znaleźć gołąbki tu zwane golubtsy, placki ziemniaczane czy uzbecki pilav.
Przystawki
Przystawki czyli zakuski, składają się głównie z wędlin, śledzi podawanych w rozmaity sposób, sałatek, kawioru oraz kiszonych warzyw.
Rosjanie znani są z konserwowania wszystkiego. Podejrzewam, że na nikim nie robi już wrażenia fakt, że konserwują swoich byłych dysydentów. Natomiast co powiecie, przykładowo na kiszonego pomidora?
Zupy
Kuchnia rosyjska opiera się na zupach. Do najpopularniejszych należą:
– shchi – zupa kapuściana ze świeżej lub kiszonej kapusty, serwowana ze śmietaną oraz żytnim chlebem,
– barszcz podawany z rozmaitymi warzywami oraz mięsem, najczęściej wołowiną lub wieprzowiną
– solyanka – gęsta, pikantna zupa z dodatkiem kapusty, kiszonych ogórków, oliwek, mięsa. Podawana jest z plasterkiem cytryny,
– rassolnik – gotowany na wodzie z kiszonych ogórków, z dodatkiem mięsa i warzyw,
– chłodnik Svekolnik – z buraków z dodatkiem jajka i śmietany.
Potrawy mięsne
W Rosji spożywa się różne rodzaje mięsa, bardzo popularna jest wołowina serwowana w postaci Boeuf Stroganow. Na stole można spotkać także wieprzowinę i drób w postaci kotletów lub klopsików oraz dziczyznę.
Najlepszym miejscem na spróbowanie dziczyzny jest syberyjska restauracja Chemodan, w której serwują m.in. mięso z dzika, renifera czy niedźwiedzia. Osobiście polecam półkrwistego steka z jaka 😉 Chemodan należy do droższych restauracji, za stek oraz herbatę zapłaciłam około 120 zł. Jednak, było to unikalne doświadczenie, warte swojej ceny.
Spośród restauracji serwujących bardzo dobre jedzenie w przystępnych cenach mogę polecić Varenichnaya NO 1*. Dania kosztują tu średnio 200-400 RUB czyli 10 – 20 zł.
Ponadto, tuż przy samym Placu Czerwonym w centrum handlowym GUM, znajduje się tania jadłodajnia Stolovaya 57, serwująca lokalne przysmaki. Na miejscu przygotujcie się na długie kolejki oraz obfite porcje.
Dania mączne i desery
Dania mączne są często spotykane na rosyjskich stołach i obejmują szeroki asortyment potraw.
Można tu wymienić popularne pelmeni – pierożki faszerowane mięsem, bliny – naleśniki z rozmaitym nadzieniem, oraz pirozhki – małe bułeczki nadziewane mięsem, kapustą z grzybami lub marmoladą.
Do deserów używa się często sezonowych owoców.
Popularne są również doskonałe serniki. Polecam słonawy sernik z dodatkiem serka topionego w wspomnianej wcześniej restauracji Varenichnaya NO 1*, znajdującej się na kultowym Arbacie.
Bardzo dobrych wyrobów cukierniczych można spróbować w kawiarni Volkonsky, polecam bardzo dobre croissanty z owocami.
Do popularnych napojów, pomijając wódkę, można zaliczyć doskonałe piwa, kwas chlebowy oraz wyśmienite herbaty z rozmaitymi dodatkami.
W niektórych miejscach, jak na przykład w syberyjskiej resturacji – Chemodan, herbata serwowana jest w ciekawy sposób pod tradycyjnym przykryciem, aby utrzymać odpowiednią temperaturę parzenia.
Natomiast najlepszą, gęstą, gruszkową herbatę wypijecie w kultowej kawiarni KK12/10, znajdującej się przy ulicy Krivokolennyy Pereulok 12/10.
Natomiast w pobliżu kawiarni znajduje się sklep Chay-Kofe, w którym można zakupić doskonałą herbatę. Asortyment sklepu robi wrażenie nie mniejsze niż jego wystrój.
Unikalnym miejscem na kolację bądź zwyczajne wyjście na piwo jest restauracja Petrovich (Myasnitskaya Ulitsa, 24, стр. 3). Warto się tutaj wybrać, gdyż jest to popularne miejsce spotkań miejscowych.
Można podpatrzeć jak bawią się przy starych rosyjskich hitach w stylu naszego Lady Pank. Czemu brak tutaj turystów? Restaurację bardzo ciężko odnaleźć, większość przyjezdnych prawdopodobnie mija ją, nie zdając sobie sprawy, z jej istnienia.
Poniżej zdjęcie wejścia do restauracji.
Petrovich ma ciekawy wystrój, główna sala zawiera różne pamiątki z dawnych czasów, natomiast dwie pozostałe przypominają wnętrze mieszkania, macie do wyboru salon lub kuchnię.
Serwowane są tutaj tradycyjne dania kuchni rosyjskiej oraz dobra chrzanowa wódka spod lady. Mała wskazówka: poproście barmana o prawdziwą lokalną wódkę i nie zdziwcie się jak zacznie otwierać plastikową butelkę po wodzie 😉
Macie ochotę coś przegryźć na szybko? Zapomnijcie o McDonalds! W Moskwie znajdziecie wiele restauracji sieci Teremok – rosyjskiego odpowiednika słynnego amerykańskiego fast foodu. Co ciekawsze, zamiast hamburgera czy frytek można tutaj spróbować tradycyjnego rosyjskiego jedzenia w wersji na szybko. W menu m.in. solyanka, barszcz ukraiński, bliny – naleśniki z rozmaitymi polewami czy syrniki – doskonałe placki serowe, a do popicia zamiast coli – kwas chlebowy.
Na ulicach Moskwy można także znaleźć wiele ulicznych straganów z przekąskami.
Niektóre stoiska mają typowy rosyjski charakter.
Doskonałym miejscem na zakup lokalnych produktów jest Bazar Danilovsky, znajdujący się nieco dalej od centrum, tuż obok stacji metra Tul’skaya.
Około 20 lat temu było to główne miejsce handlowe w Moskwie, obecnie jest także chętnie odwiedzane przez mieszkańców, ze względu na duży wybór produktów spożywczych oraz ich jakość.
Bazar jest swego rodzaju atrakcją turystyczną nie tylko ze względu na autentyczny, nieco starodawny wystrój, ale również na możliwość zapoznania się z rosyjską kuchnią i codziennym życiem mieszkańców.
Oprócz warzyw, owoców, mięs, serów i ryb i owoców morza, można tu zakupić słynne rosyjskie kiszonki, miody oraz doskonałe pieczywo.
Jest także stoisko z kwiatami oraz liczne food trucki serwujące lokalne oraz zagraniczne potrawy.
Na ulicach Moskwy organizowane są również jarmarki. Moja wizyta w stolicy Moskwy zbiegła się ze Świętami Wielkanocnymi. Nieopodal Kremla na przeciwko Teatru Bolszoj, zorganizowano wielki jarmark wielkanocny z lokalnym jedzeniem oraz produktami.
Bardziej wymagający z pewnością będą usatysfakcjonowani zakupami w Gastronomia Eliseevsky. Sklep przyciąga tłumy turystów ze względu na pałacowy wystrój.
Przestronne wnętrze, kryształowe żyrandole, złote ornamenty, marmurowe kolumny i obrazy przypominają bardziej salę balową niż zwykły „spożywczak”.
Można tu znaleźć produkty luksusowe oraz niedostępne w zwykłych sklepach, choć Eliseevsky ma również bardzo bogatą ofertę konserw i mielonek turystycznych 😉
Zaciekawił Cię temat Moskwy, zajrzyj tutaj:
Stolica Rosji alternatywnie, czyli mniej poważna strona Moskwy