Azja,  Rosja

Stolica Rosji alternatywnie, czyli mniej poważna strona Moskwy

Mogłoby się wydawać, że zwiedzanie Moskwy ogranicza się do Placu Czerwonego, Soboru Wasyla Błogosławionego, Kremla, Teatru Bolszoj oraz innych must – see miejsc. Przewodniki turystyczne kompletnie pomijają miejsca pokazujące stolicę Rosji z nieco innej perspektywy, niż ta ekskluzywna i pełna przepychu w stylu charakterystycznym dla Rosjan.

Rosja, Moskwa

Tymczasem w Moskwie znajduje się wiele zaskakujących miejsc, co więcej część z nich zlokalizowana jest nieopodal znanych turystycznych atrakcji.

Rosja, Moskwa

Jednym z nich jest popularna dzielnica Arbat. Większość turystów odwiedzając to miejsce kieruje się prosto na główny deptak – ulicę Arbat, która jest najstarszą w Moskwie.

Rosja, Moskwa

Niestety na próżno szukać tutaj Moskwy z dawnych lat, ulica jest głównym punktem gastronomiczno – handlowym. Prawdziwy urok starej Moskwy tkwi w bocznych uliczkach na których nie spotkamy turystów. 

Rosja, Moskwa

Oprócz starodawnych kamienic na terenie jednego z podwórek znajduje się  galeria ciekawych rzeźb.

Rosja, Moskwa

Ciekawa galeria nazywana Ogrodem Upadłych Pomników, znajduje się  tuż obok Nowego Muzeum Trietiakowskiego. Na zsyłkę w to miejsce zostały skazane pomniki m.in. Stalina, Feliksa Dzierżyńskiego, Breżniewa oraz wielu innych „dawnych idoli”.

Rosja, Moskwa

Ciekawy miejscem sąsiadującym z Ogrodem Upadłych Pomników jest Centrum Sztuki Czerwony Październik, znajdujące się na Wyspie Bolotny. Charakterystyczne czerwone budynki będące pozostałością po dawnej fabryce kultowej czekolady Alenka, liczne hipsterskie knajpki i restauracje tworzą specyficzny klimat tego miejsca.

Rosja, Moskwa

Tuż obok znajduje się wielki pomnik Piotra Wielkiego.

Rosja, Moskwa

Na liście unikalnych miejsc nie może zabraknąć kompleksu Izmailovski Kremlin. Oprócz kolorowych pałacyków oraz bazaru, można tu zobaczyć liczne murale oraz odwiedzić klimatyczne knajpki.

Rosja, Moskwa

Rosja, Moskwa

Rosja, Moskwa

Znajduje się tutaj również charakterystyczny pomnik Stalina oraz Lenina, który nie został przeniesiony do Ogrodu Upadłych Pomników. Gwarantuje, że na pewno nie umknie niczyjej uwadze.

Rosja, Moskwa

Niektóre eksponaty na głównym placu Izmailovo potrafią być przerażające.

Rosja, Moskwa

Nie dajcie się oczarować kolorową fasadą Izmailovsky Kremlin, ponieważ na jego „zapleczu” kryją się prawdziwe perełki –zaniedbane, dziwaczne makiety i pomniki.

Rosja, Moskwa

Rosja, Moskwa

W Moskwie na każdym kroku można spotkać ciekawe murale, niektóre przerażają, a inne mają podłoże polityczne.

Rosja, Moskwa

Rosja, Moskwa

Ciekawy mural 3D znajduje się na fasadzie jednego z budynków naprzeciwko stacji metra – Czerwone Wrota.

Rosja, Moskwa

Najwięcej murali znajduje się w Centrum Winzavod zlokalizowanym w okolicy stacji metra Chkalovskaya. Winzavod był niegdyś fabryką wina i piwa, która została przekształcona w centrum sztuki współczesnej. Znajdują się tu liczne galerie promujące młodych artystów oraz klimatyczne knajpki.

Rosja, Moskwa

Nieopodal Winzavod znajduje się ArtPlay. Jak sama nazwa wskazuje jest to główny hub moskiewskiej sztuki ulicznej. Na murach starej fabryki manometrów znajdują się liczne murale.

Rosja, Moskwa

Rosja, Moskwa

Znajdują się tutaj również rozmaite sklepy oferujące zarówno designerskie produkty jak i używane.  W zimie na dachu budynku nr 3 można pojeździć na łyżwach, natomiast w lato można napić się drinka i posłuchać muzyki. 

Rosja, Moskwa

Na kawę warto się udać do Fabryki Flakon dawnej odrestaurowanej huty szkła, produkującej flakony na perfumy.  W dawnych budynkach produkcyjnych, znajdują się liczne designerskie sklepy, pomysłowo urządzone knajpki oraz ciekawe galerie.

Rosja, Moskwa

Rosja, Moskwa

Plac wokół Fabryki został urządzony jako kreatywna przestrzeń dla street artu.

Rosja, Moskwa

Nieco inny starodawny klimat ma restauracja Petrovitch. Petrovitch to najlepiej strzeżony sekret Moskwy. Niepozorne wejście oraz ochrona prosząca o przepustki, zraża wiele osób o ile są one w stanie w ogóle zlokalizować tę restaurację. Niemniej jednak warto się tu wybrać żeby poznać Moskwę z innej strony, tej bardziej ludzkiej, swojskiej.

Rosja, Moskwa

Rosja, Moskwa

Rosja, Moskwa

A więcej info o Moskwie tutaj:

Kreml Izmailovo – rosyjska wersja Disney’a

Moskwa – siedem sióstr czyli Stalinskije wysotki

Moskiewskie metro – witamy na salonach!

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!