Luksemburg

Luksemburg – Księstwo bajkowe czy bankowe?

Luksemburg to jedno z najmniejszych a zarazem najbogatszych państw na świecie. Ten co najmniej 120 razy mniejszy od Polski kraj jest siedzibą ponad 150 instytucji bankowych oraz licznych instytucji Unii Europejskiej oraz międzynarodowych korporacji.

Luksemburg

Co więcej, charakteryzuje się niską stopą bezrobocia i jednym z najniższych podatków VAT w Unii, jednym słowem istna sielanka. Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że minimalne wynagrodzenie jest tu dwukrotnie wyższe niż średnia pensja w Polsce!

Luksemburg

Nie ma się co dziwić, że niemalże połowa mieszkańców tego kraju to imigranci, a znacząca liczba osób dojeżdża tu codziennie do pracy z Francji, Belgii oraz Niemiec.

Luksemburg

Zresztą wystarczy przejść się ulicami Luksemburga, żeby dostrzec inną rzeczywistość. Panuje tutaj specyficzna urzędowo – korporacyjna atmosfera.

Luksemburg

Główne nasze skojarzenia związane z wizytą w Luksemburgu to: nieskazitelne lśniące ulice, surowe w swojej prostocie budynki oraz eleganckie restauracje, w których ceny dań zdecydowanie psują apetyt.

Luksemburg

Jednak miasto Luksemburg ma także inną stronę. Przede wszystkim zachwyca swoim malowniczym położeniem oraz niezliczoną ilością zieleni.

Luksemburg

Największą atrakcją są z pewnością Casemates du Bock – ogromne fortyfikacje otaczające miasto. Wzniesiona na stromych zboczach twierdza, uznawana za jedną z największych twierdz w Europie, stanowi doskonały punkt widokowy na miasto oraz pobliskie mosty.

Luksemburg

Wewnątrz natomiast znajdują się tunele, których łączna długość sięga 23 km.

Luksemburg

Co ciekawsze, obecny kształt twierdzy stanowi wyłącznie zarys dawnej fortyfikacji, której 90% zostało zrównane z ziemią na mocy ustaleń traktatu londyńskiego z 1867 r. Obecnie możemy oglądać zaledwie niewielką część oryginalnej konstrukcji, której całkowite zburzenie wiązało by się z ze zniszczeniem sporej części miasta.

Luksemburg

Obywatele Luksemburga szczycą się swoim wysokim poczuciem tożsamości narodowej, które odzwierciedla motto kraju: „chcemy zostać tym kim jesteśmy”.
Symbolem niezależności tego małego państewka jest posąg Gelle Fra (Złotej Pani), upamiętniający żołnierzy poległych w trakcie I Wojny Światowej.

Luksemburg

Jego budowa wiązała się z licznymi protestami, ze względu na dość skąpy strój tej postaci, dlatego też, posąg został umieszczony na tyle wysoko, aby wierni udający się do pobliskiej Katedry Notre Dame nie byli w stanie zobaczyć skandalicznego odzienia.

Luksemburg

W trakcie II Wojny Światowej, posąg będący symbolem oporu Luksemburga przeciwko Nazistom, został ukryty. Odnaleziono go dopiero w 1980 r., w katakumbach stadionu piłkarskiego.

Jak na księstwo przystało, znajduje się tu również Pałac Wielkich Książąt, który w zasadzie nie przypomina pałacu lecz elegancki budynek urzędowy.

Luksemburg

Luksemburg

Kiedy z tarasu widokowego przy pomniku Gelle Fra wypatrzyliśmy zamek, którego nie było w naszym przewodniku postanowiliśmy sprawdzić czy Lonely Planet rzeczywiście popełniło takie niedopatrzenie.

Luksemburg

Na miejscu czekało nas rozczarowanie. Budynek który jawił się jako ekskluzywna siedziba książąt, okazał się bankiem. Porównując Pałac Książąt z tą budowlą, wydaje się jasne kto tak właściwie rządzi tym małym państewkiem.

Luksemburg

Miasto Luksemburg, pomimo swojej urzędniczej, a czasami wręcz sztywnej atmosfery jest ciekawą propozycją na jednodniowy wypad. Pozostałości fortyfikacji położone na wysokiej skarpie, tonące w morzu zieleni oraz imponujące mosty, tworzą malownicze, bajkowe widoki, które z pewnością oczarują każdego.

Luksemburg

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!