Włochy

Varenna

Włochy - Varenna

Cudowne jezioro Como, trzecie co do wielkości we Włoszech, słynące z villi Georga Clooney’a oraz klimatycznych małych miejscowości i tylko niecałe dwa dni na zwiedzanie… Gdzie się wybrać aby uchwycić tę atmosferę? Oprócz znanych miejscowości jak Lecco czy Como, nasz wybór padł na małe niepozorne miasteczko Varennę, liczące zaledwie 1000 mieszkańców. 

Włochy - Varenna

Można się tu dostać pociągiem z dworca centralnego w Mediolanie, z przesiadką w Lecco lub korzystając z promów kursujących pomiędzy poszczególnymi miejscowościami jeziora Como. Nasza wycieczka przypadła na początek sierpnia – szczyt sezonu turystycznego we Włoszech.

Włochy - Varenna

Biorąc pod uwagę nasze poprzednie wyjazdy, nie byliśmy zbytnio zaskoczeni, gdy po wyjściu z pociągu przywitała nas brzydka pogoda.

Włochy - Varenna

W trakcie gdy w Polsce królowały niemiłosierne upały, tutaj temperatura dochodziła maksymalnie do 18 stopni, a jakby tego było mało, padał deszcz.

Włochy - Varenna

Nic dziwnego, że na stacji nie było ani jednej żywej duszy. Jedynie cudowny aromat kawy, unoszący się z pobliskiej kawiarni, świadczył o jakieś cywilizacji.

Włochy - Varenna

Zatem aby zebrać energię na resztę dnia, postanowiliśmy zacząć go typowym, „pożywnym” włoskim śniadaniem, czyli kawą i croissantem.

Włochy - Varenna

Kawiarnia również była opustoszała, a jak się później okazało cała Varenna jest miejscem, w którym można odpocząć od zgiełku ruchliwego Mediolanu czy turystycznego Como.

Włochy - Varenna

Włochy - Varenna

Brak jest tutaj ekskluzywnych hoteli oraz sklepów jak w pobliskim Bellagio, na ulicach nie było nawet mieszkańców, nie mówiąc już o większości restauracji czy kawiarni, które były zamknięte.

Włochy - Varenna

Włochy - Varenna

Pomimo niedzieli, nawet w miejscowym kościele Chiesa di San Giorgio nie było ani jednej osoby.

6Włochy - Varenna

Brak turystów tworzy specyficzną atmosferę tego miasteczka, którą dopełniają malownicze budynki i alejki dawnej osady rybackiej.

Włochy - Varenna

Varenna położona jest na stromym zboczu nad którym górują ruiny dawnej twierdzy – zamku Castello di Vezio. Niestety ze względu na warunki pogodowe, postanowiliśmy ograniczyć się wyłącznie do zwiedzania miasteczka.

Włochy - Varenna

Pomimo ponurego dnia, Varenna zachwyciła nas swoimi intensywnymi kolorami. Kamienice pomalowane są we wszystkich kolorach tęczy, wydaje się jakby każda miała charakterystyczny tylko dla siebie odcień.

Włochy - Varenna

Część ozdobiona jest freskami oraz kolorowymi okiennicami.

Włochy - Varenna

Włochy - Varenna

Całość dopełniają wąskie, często bardzo strome uliczki zbudowane z lokalnego kamienia. A wzdłuż skalistego nabrzeża ciągnie się malownicza Promenada Miłości wiodąca przez arkady oraz most z którego roztacza się przepiękny widok na jezioro Como.

Włochy - Varenna

Włochy - Varenna

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!