Tyraspol
Europa,  Naddniestrzańska Republika Mołdawsa

Tyraspol, Naddniestrze – info praktyczne, Girl off the trail

Dojazd

Tyraspol znajduje się zaledwie 70 km od Kiszyniowa i nieco ponad 100 km od Odessy. najłatwiej dostać się tutaj z Mołdawii. Marszrutki ruszają z centralnego dworca autobusowego – Gare Centrale, który mieści się obok głównego bazaru w Kiszyniowie, blisko Bulwaru Stefan Cel Mare.

Naddniestrze

Busy do Tyraspolu kursują  od rana do wieczora, praktycznie co 15-20 minut. Bilet kosztuje niecałe 8 zł. Busy odjeżdżają z stanowiska nr 13, a przejazd zajmuje około 2 godziny. Na granicy czeka nas kontrola tylko przez służby naddniestrzańskie ponieważ Mołdawia nie uznaje tej granicy.

Naddniestrze

Do Tyraspolu można się dostać także pociągiem kursującym do Odessy. Jednak podróż jest droższa i dłuższa.

Naddniestrze

Przejście graniczne

 Po sprawdzeniu paszportu drukowana jest specjalna przepustka określająca maksymalny czas trwania pobytu w Naddniestrzu. Pozwolenie na „pobyt” wydawane jest na 10 godzin, w przypadku zarezerwowanego noclegu jest ono przedłużone. Jednak 10 godzin jest całkowicie wystarczające. Przepustkę należy mieć przy sobie w trakcie opuszczania terytorium Naddniestrza.

Naddniestrze

W przypadku pobytu dłuższego niż 24 godziny należy się bezpłatnie zarejestrować na posterunku milicji. Brak dopełnienia tego obowiązku skutkuje grzywną w wysokości 750 $.

Naddniestrze

Trasa Ukraina – Naddniestrze – Mołdawia

Udając się do Naddniestrza od strony Ukrainy należy pamiętać, że na granicy nie jest wbijany mołdawski stempel wyjazdowy, gdyż Mołdawia nie uznaje tego przejścia granicznego. O ile bez problemu można w ten sposób wjechać na terytorium Mołdawii sytuacja może się skomplikować w trakcie wyjazdu/powrotu do kraju. Zdarza się, że Mołdawscy celnicy brak pieczątki wjazdowej uznają wówczas za nielegalne przekroczenie granicy. Aby uniknąć nie przyjemnych sytuacji najlepiej w ciągu 72 godzin zarejestrować się w z jednym z biur migracyjnych, np. w Kiszyniowie.

Naddniestrze

Waluta

Naddniestrzańskie ruble zdobią podobizny Aleksandra Suworowa – rosyjskiego generała. Z uwagi na specyficzny charakter „państwa” ciężko znaleźć informacje o aktualnym kursie tej waluty. Naddniestrzańskie ruble można wymienić tylko w Naddniestrzu, a oficjalny kurs jest dostępny na stronie Banku Republiki Naddniestrzańskiej.

Naddniestrze

Wcześniej obowiązywały tutaj plastikowe kolorowe monety przypominające żetony do gry. Co ciekawsze były produkowane w Mennicy Polskiej, co niemal skończyło się skandalem dyplomatycznym. Produkcja monet dla „rosyjskich separatystów” spotkała się z oburzeniem międzynarodowym. W wyjaśnieniach przekazano, że Mennica nie produkowała waluty lecz żetony okolicznościowe, a ich wykorzystanie jako środka płatniczego było niezależne od wytwórcy.  

Naddniestrze

Wymiana waluty

Udając się do Naddniestrza najlepiej wziąć ze sobą gotówkę w dolarach, euro lub w mołdawskich lejach. Kurs wymiany w trakcie mojego pobytu (w 2019 r.) kształtował się następująco: 
– 1 € – 18, 4 rubla 
– 1 lej mołdawski – 0,92 rubla
– rubel rosyjski – 0,23 rubla
– ukraińska hrywna – 0,59 rubla
– 1 $- 16 rubli
Aktualny kurs można sprawdzić tutaj. Z wymianą gotówki nie ma problemów. Odwiedzając Tyraspol można znaleźć dużo kantorów. Należy jednak mieć na uwadze, że walutę naddniestrzańską można zwrócić tylko w Naddniestrzu, dlatego najlepiej wymieniać małe kwoty.

Naddniestrze

Ceny

Można się domyślić jakie ceny są na miejscu. Naddniestrze jest bardzo tanim krajem. 
Przykładowe ceny w Tyraspolu:
– trzydaniowy obiad dla 2 osób w restauracji to wydatek około 100 zł,
– piwo w knajpie – 0,5 l około 4 zł
– puszka Coli – około 3 zł
– kawa – 5 zł

Naddniestrze

Naddniestrze

Bezpieczeństwo

Naddniestrze jest stosunkowo bezpiecznym państwem, należy jednak pamiętać, aby stosować się do zasad i zakazów w nim obowiązujących. Przede wszystkim nie wolno robić zdjęć obiektom militarnym oraz państwowym oraz należy bezwzględnie przestrzegać przepisów imigracyjnych, w tym długości dozwolonego pobytu.

Naddniestrze

Ponadto należy mieć na uwadze, że na terenie Naddniestrza nie obowiązują międzynarodowe umowy i konwencje, w przypadku jakichkolwiek problemów władze polskie nie będą w stanie udzielić nam pomocy.

Naddniestrze

Pomimo, że Naddniestrze ma organizację państwową oraz obowiązuje tutaj prawo, nie należy spodziewać się, że będzie ono w każdym przypadku respektowane. W praktyce może okazać się, że wszystko zależy od interpretacji… czytaj humoru urzędnika.

Naddniestrze

Więcej o Naddniestrzu pisałam tutaj:

Tyraspol, Naddniestrze – alternatywna rzeczywistość

 

Jestem zwyczajną dziewczyną, która kiedyś uwierzyła, że marzenia można spełniać i od tamtego czasu konsekwentnie je realizuje. Moją przygodę z podróżowaniem rozpoczęłam w 2008 r. i od tamtego czasu zwiedziłam wiele ciekawych miejsc, które opisuje na swoim blogu. Interesuje mnie historia i kultura krajów, które zwiedzam i to najczęściej jest głównym powodem moich podróży. Jednak oprócz chęci utrwalenia wspomnień, moim głównym celem jest pokazanie, że marzenia są po to, aby je spełniać i że można podróżować tanio i często!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

error: Content is protected !!